Historia Klubu

Sekcja biegu na orientację Uczniowskiego Klubu Sportowego Reflexpowstała w 2001 roku z połączenia dwóch kół turystycznych: SKKT – PTTK Mylniak (prowadzonym przez Aleksandra M.) i SKKT – PTTK GimInO (prowadzonym przez Katarzynę A.). Pierwszymi członkami sekcji byli: Iwo S., Maciej P., Maciej B., Dariusz W., Damian Z., Anna J., Agata K., Patrycja L., Małgorzata F., Alicja Sz., Wojciech J. oraz Leszek O..

Początki nie były proste. Dyscyplina była nieznana w naszym mieście. Nikt nie wiedział o co chodzi, a wszyscy mylili biegi na orientację z marszami na orientację. Bardzo dużą pomoc w tym początkowym okresie otrzymaliśmy od Jana Z. (ówczesnego Wiceprezesa Śląskiego Związku Biegu na Orientację), który wprowadził nas w tajniki tej dyscypliny, pomagał w założeniu sekcji biegowej i zarejestrowaniu jej w Śląskim, a potem Polskim Związku Biegu na Orientację oraz udzielał wszelkich niezbędnych informacji odnośnie przepisów BnO.

2001 rok

Pierwszy udział naszych reprezentantów w zawodach w biegu na orientację w Żorach Zamonit.

2002 rok

Klub został członkiem Polskiego Związku Biegu na Orientację i od tej pory uczestniczy w sportowej rywalizacji. W tym samym roku mieliśmy już naszego reprezentanta na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży (OOM) – Anna J.. W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobywamy II miejsce.

2003 rok

Do finału OOM zakwalifikowała się Agata K., a nasz klub zdobył puchar drużynowego Pucharu Śląska i wiele tytułów Mistrzów i Wicemistrzów Śląska. Pierwszy raz wzięliśmy udział w Klubowych Mistrzostwach Polski, które odbyły się w Kielcach. Zorganizowaliśmy pierwsze zawody w naszym mieście – Otwarte Mistrzostwa Rybnika w Biegu na Orientację Rybino I, w których wystartowało 151 zawodników. W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobywamy I miejsce.

2004 rok

Pięciu naszych reprezentantów zakwalifikowało się do finału OOM: Martin T., Przemysław Z., Dagmara S., Joanna S. i Ewa S.. Po raz drugi zdobyliśmy puchar drużynowego Pucharu Śląska. Pierwszy raz reprezentujemy klub na Pucharze Najmłodszych (zawody rangi Mistrzostw Polski dzieci) w Ostrowie Lubelskim oraz na zawodach międzynarodowych w Czechach. W Otwartych Mistrzostwach Rybnika Rybino II wystartowało 202 zawodników. W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobywamy I miejsce.

2005 rok

Do Finału OOM zakwalifikowało się 3 zawodników: Kamil B., Karol O. i Krzysztof A.. Niestety nie obroniliśmy Pucharu w Drużynowym Pucharze Śląska, nastawiając się bardziej na starty w zawodach międzynarodowych. W Pucharze Najmłodszych Izabela K. zdobyła medal złoty i brązowy. Zdobywamy również pierwszy medal na zawodach międzynarodowych – w Mistrzostwach Śląsko-Morawskich klubów w Czechach Izabela K. zdobywa medal brązowy. W finale wojewódzkim Igrzysk Młodzieży Szkolnej zdobywamy I miejsce zarówno w drużynie chłopców jak i dziewcząt. Nawiązaliśmy współpracę z klubami czeskimi.

2006 rok

Wspólnie z czeskim klubem Pratelami Orientacniho behu Opavarealizowany był projekt Grand Prix Sylesia 2006 w ramach INTERREG III A. Izabela K. wygrała Puchar Najmłodszych oraz I Rundę Pucharu Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację. Trzynastu zawodników znalazło się w Kadrze Województwa Śląskiego, a sześciu naszych reprezentantów zakwalifikowało się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Spale. W sprinterskim biegu na orientację Mistrzostw Śląska złoto wywalczył Damian Z., srebro: Izabela K. i Kamil B., a brązowy medal zdobyli: Karol O. oraz Mateusz W.. Na dystansie średniodystansowym Mistrzostw Śląska złote medale zdobyli: Agata M. i Łukasz M..

2007 rok

Mistrzem Śląska w sprinterskim BnO w Chorzowie został Wojciech L., a Mateusz W. zajął III miejsce. W biegu średniodystansowym Szymon S. zajął II miejsce. Izabela K. była II i IV na Pucharze Najmłodszych. Ośmiu naszych zawodników znalazło się w Kadrze Województwa Śląskiego. Tomasz D. i Wojciech L. zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, gdzie Wojtek zajął w sprincie 9 pozycję.

2008 rok 

Wicemistrzynią Śląska w sprincie w Tychach została Olga L.. W Finale Wojewódzkim Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej drużyna chłopców zajęła I miejsce, a drużyna dziewcząt II miejsce.

2009 rok

Cztery nasze zawodniczki: Izabela K., Jagoda R., Agnieszka P. oraz Elżbieta K. zakwalifikowały się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegu na orientację, który odbył się w okolicach Limanowej. 

2010 rok

Klaudia B. wygrała bieg sprinterski w ramach Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików. Pięć naszych zawodniczek: Izabela K., Anna W., Ewelina L., Anna G. i Marta O. zakwalifikowały się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

2011 rok

W Mistrzostwach Śląska w sprinterskim BnO w Raciborzu Klaudia B. i Izabela K. zdobyły złote medale, srebro wywalczyła Marta O. a brąz Aleksandra S.. Na dystansie klasycznym w Jastrzębiu Zdrój III miejsce zajęła Lilianna P.. W sztafetowym biegu na orientację w Orzeszu złoto zdobyła reprezentacja dziewcząt, natomiast chłopcy zajęli II miejsce. W Finale Wojewódzkim Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej drużyna dziewcząt zajęła I miejsce, zaś drużyna chłopców uplasowała się na V pozycji. Na OOM do Nowego Dworu Mazowieckiego zakwalifikowali się: Klaudia B., Anna W., Ewelina L. i Michał A.

2012 rok

Izabela K. i Lilianna P. zdobyły tytuły Mistrza Śląska. Michał A., Katarzyna Cz. i Agata K. zostali Wicemistrzami Śląska. Sztafeta męska zajęła drugie miejsce w Mistrzostwach Śląska w sztafetowym biegu na orientację. W klasyfikacji klubów zajęliśmy trzecie miejsce.

2013 rok

W Mistrzostwach Śląska w klasycznym BnO w Woszczycach, złoty medal zdobyła Agata K. i Izabela K.. Na dystansie sprinterskim w Wodzisławiu Śląskim srebro wywalczyła Ewelina L. a brąz Izabela K.. W sztafetowych zawodach w Jastrzębiu Zdrój dwa kobiece składy reprezentujące nasz klub zajęły pierwsze miejsca, a jedna męska stanęła na drugim stopniu podium. W Finale Wojewódzkim Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej drużyna dziewcząt zajęła II miejsce, a chłopców ukończyła rywalizację na IV miejscu.

2014 rok

W Mistrzostwa Śląska w sprinterskim biegu na orientację złoto zdobyła Sabina B., srebro Lilianna P., brąz Agata K.. Na dystansie średnim złoty medal wywalczyła Izabela K. a srebro Agata K.. W biegusztafetowym sztafeta dziewcząt zajęła pierwsze miejsce, a chłopców drugie. W sprinterskim biegu srebrne medale zdobyły Liliana P. oraz Izabela K..

2015 rok

Lilianna P. zdobyła tytuł Mistrza Śląska w sprinterskim biegu na orientację a Jakub B. tytuł Wicemistrza Śląska. Podczas biegu klasycznego Lilianna P. zdobyła kolejny tytuł Mistrzowski, a Agata K. została Wicemistrzynią Śląska. Liliana P. sięgnęła również po złoto na średnim dystansie. W sztafetowym biegu na orientację sztafeta chłopców zajęła III miejsce.

2016 rok

Po raz pierwszy od 2003 roku nie udało się nam zorganizować zawodów Rybino. Na szczęście rok obfitował w inne sukcesy naszego klubu. Podczas Mistrzostw Śląska w średniodystansowym biegu na orientację Lilianna, Patryk i Izabela wywalczyli srebro, a Łukasz brąz. W biegu klasycznym ponownie srebro zdobyła Izabela, a brąz Łukasz oraz Szymon. W kategorii popularyzacyjnej KM10R Bartłomiej zwyciężył, a Mateusz zajął trzecie miejsce.

2017 rok

Nasz klub w ramach rehabilitacji z poprzedniego roku przygotował dwa etapy Rybino! Po raz pierwszy zawodnicy biegali po rybnickim rynku i jego okolicach – była to świetna okazja do promocji biegu na orientację oraz działalności UKS Reflex Rybnik wśród mieszkańców miasta. Nasi zawodnicy zaczęli pojawiać się także coraz częściej z sukcesami na zawodach biegowych.

2018 rok

Mateusz oraz Dominika zostali powołani do Kadry Śląska Młodzików. Kolejna edycja Rybino (już XV) odbyła się na terenie pięknego terenu leśno-parkowego w okolicy Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego.